Skip to content

110 49th StUnion City, NJ 07087

Apartment

Last Sale Price
$507,500
Last Sale Date
Dec 2, 2016

Property Information

Block287
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
32%
Improvement Value:$762,000
68%
Total Assessment$1,122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,850+41.3%
2024$13,343+4.3%
2023$12,791+1.2%
2022$12,642+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$507,500

From:

To:

DeedBook 9168, Page 637Recorded12/30/2016