Skip to content

4539 BroadwayUnion City, NJ 07087

Apartment

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 9, 2014

Property Information

Block274
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-7U-H
Dwellings7
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
35%
Improvement Value:$780,000
65%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,141+74.0%
2024$11,577+4.3%
2023$11,098+1.2%
2022$10,968+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9001, Page 777Recorded10/22/2014