Skip to content

811 7th StUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block31
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$287,500
51%
Improvement Value:$276,600
49%
Total Assessment$564,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,846-28.9%
2024$13,838+4.1%
2023$13,293+1.2%
2022$13,142+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$790,000
Sq Ft2,896DeedBook 9938, Page 702Recorded10/29/2025

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4555, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1910