Skip to content

724 7th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block33
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage4,098
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
49%
Improvement Value:$490,600
51%
Total Assessment$970,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,294+96.2%
2024$11,874+4.3%
2023$11,382+1.2%
2022$11,250+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913