Skip to content

508 7th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block35
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,835
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
37%
Improvement Value:$518,400
63%
Total Assessment$825,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,921-12.2%
2024$14,708+4.3%
2023$14,100+1.2%
2022$13,935+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1898