Skip to content

707 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block36
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-1C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
47%
Improvement Value:$389,000
53%
Total Assessment$739,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,899-6.8%
2024$13,838+4.1%
2023$13,293+1.2%
2022$13,142+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910