Skip to content

701-03 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Oct 3, 2024

Property Information

Block36
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-2C-5U-H-AG
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage6,750
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
38%
Improvement Value:$783,000
62%
Total Assessment$1,263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,386+30.3%
2024$20,250+15.0%
2023$17,606+1.2%
2022$17,406+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 9861, Page 84

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft6,750DeedBook 9448, Page 526Recorded11/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1989