Skip to content

713 PalisadeUnion City, NJ 07087

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$3,950,000
Last Sale Date
Oct 5, 2010

Property Information

Block37
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage7,828
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
33%
Improvement Value:$974,800
67%
Total Assessment$1,454,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,781+188.1%
2024$11,725+11.4%
2023$10,529+1.2%
2022$10,406+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$3,950,000
DeedBook 8757, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1910