Skip to content

309 8th StUnion City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block37
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage6,608
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
40%
Improvement Value:$720,000
60%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,587+48.7%
2024$18,553+4.3%
2023$17,785+1.2%
2022$17,578+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910