Skip to content

717 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 19, 1999

Property Information

Block37
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage7,828
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
42%
Improvement Value:$663,600
58%
Total Assessment$1,143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,212+12.6%
2024$17,068+4.3%
2023$16,362+1.2%
2022$16,171+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5427, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1910