Skip to content

711 10th St(Unit C0102)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 5, 2022

Property Information

Block42
Lot33
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage695
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
54%
Improvement Value:$107,500
46%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,580-24.9%
2024$4,767+4.1%
2023$4,579+0.0%
2022$4,579
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft695DeedBook 9719, Page 499Recorded1/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 1910