Skip to content

812 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 8, 2001

Property Information

Block42
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-2C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,000
38%
Improvement Value:$587,200
62%
Total Assessment$951,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,601-11.2%
2024$18,705+4.1%
2023$17,968+1.2%
2022$17,763+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5776, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1920