Skip to content

726 8th StUnion City, NJ 07087

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block42
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-3U-H/2F-2U
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
33%
Improvement Value:$691,800
67%
Total Assessment$1,036,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,577-1.5%
2024$16,837+4.1%
2023$16,173+1.2%
2022$15,989+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 9658, Page 874Recorded4/19/2022

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

DeedBook 8826, Page 235Recorded12/28/2011

Property Built

Built

Year Built: 1920