Skip to content

1013 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block44
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
33%
Improvement Value:$658,600
67%
Total Assessment$983,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,166-7.0%
2024$18,451+4.1%
2023$17,724+1.2%
2022$17,522+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

DeedBook 9732, Page 647Recorded3/8/2023

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6005, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1920