Skip to content

900 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$1,185,000
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block43
Lot8

Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,305,000
99%
Improvement Value:$18,700
1%
Total Assessment$1,323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,456-17.9%
2024$29,799-6.2%
2023$31,756+1.2%
2022$31,394+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,185,000

From:

To:

DeedBook 9763, Page 832Recorded8/7/2023