Skip to content

910 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 14, 2019

Property Information

Block43
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-16U-H
Dwellings16
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$960,000
48%
Improvement Value:$1,048,500
52%
Total Assessment$2,008,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,918+138.4%
2024$15,065+4.3%
2023$14,441-49.3%
2022$28,476+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 9389, Page 982NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900