Skip to content

1016 Summit AveUnion City, NJ 07087

Vacant Land

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 3, 2003

Property Information

Block45
Lot21

Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,766-26.3%
2024$7,826+4.1%
2023$7,518+1.2%
2022$7,432+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 7152, Page 337