Skip to content

1001 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1964

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block45
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,036
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
41%
Improvement Value:$391,400
59%
Total Assessment$668,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,499-36.7%
2024$16,579+4.3%
2023$15,893+1.2%
2022$15,707+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964