Skip to content

717-19 11th StUnion City, NJ 07087

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2012

Property Information

Block45
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,647
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
43%
Improvement Value:$538,900
57%
Total Assessment$948,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,844-11.1%
2024$16,697+4.3%
2023$16,007+1.2%
2022$15,820+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920