Skip to content

412 10th StUnion City, NJ 07087

Built 2023

Owner
---
Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Nov 7, 2025

Property Information

Block48
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-2U-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,800
27%
Improvement Value:$765,900
73%
Total Assessment$1,042,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,944+131.8%
2024$8,172+4.1%
2023$7,850+1.2%
2022$7,761+2.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$1,400,000
Sq Ft2,940DeedBook 9944, Page 151Recorded11/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 9711, Page 120Recorded11/21/2022

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 9274, Page 700NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/19/2018

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 7739, Page 190Recorded11/28/2005

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 7051, Page 252Recorded5/9/2003

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5919, Page 45

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5542, Page 176