Skip to content

911 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block49
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,704
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,200
50%
Improvement Value:$336,300
50%
Total Assessment$672,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,516-9.9%
2024$11,673+4.3%
2023$11,190+1.2%
2022$11,060+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908