Skip to content

811 16th StUnion City, NJ 07087

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2002

Property Information

Block80
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,685
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
55%
Improvement Value:$242,900
45%
Total Assessment$540,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,444-30.3%
2024$12,118+4.3%
2023$11,617+1.2%
2022$11,482+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1902