Skip to content

410 11th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block52
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U/2F-1U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,854
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
58%
Improvement Value:$222,900
42%
Total Assessment$530,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,290-25.5%
2024$11,132+0.5%
2023$11,078+1.2%
2022$10,952+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4953, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1898