Skip to content

613-15 12th StUnion City, NJ 07087

Built 1913
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2015

Property Information

Block54
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-3U-H/1F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
31%
Improvement Value:$673,700
69%
Total Assessment$973,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,359+13.0%
2024$14,471+4.3%
2023$13,872+1.2%
2022$13,710+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4730, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1913