Skip to content

1318 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block67
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-7U-H
Dwellings7
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
43%
Improvement Value:$552,500
57%
Total Assessment$972,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,520+47.9%
2024$15,903+4.3%
2023$15,245+1.2%
2022$15,067+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9221, Page 59Recorded7/20/2017

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5128, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1900