Skip to content

1201 Summit AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 23, 1998

Property Information

Block57
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-C-2U-H-3AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
51%
Improvement Value:$282,700
49%
Total Assessment$581,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,153-41.1%
2024$17,229+4.1%
2023$16,550+1.2%
2022$16,362+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5277, Page 150