Skip to content

1203 Summit AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 29, 2020

Property Information

Block57
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
29%
Improvement Value:$735,800
71%
Total Assessment$1,034,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,061+25.1%
2024$14,438+4.1%
2023$13,869+1.2%
2022$13,711+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

DeedBook 9574, Page 93Recorded6/15/2021