Skip to content

814 12th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2014

Property Information

Block57
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,100
62%
Improvement Value:$216,200
38%
Total Assessment$564,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,194-8.0%
2024$11,078+4.1%
2023$10,642+1.2%
2022$10,521+6.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898