Skip to content

809 13th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block57
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,054
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,900
46%
Improvement Value:$356,600
54%
Total Assessment$656,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,870+10.3%
2024$10,763+4.1%
2023$10,339+1.2%
2022$10,221+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,874DeedBook 9751, Page 291NU CodeFamily (1)Recorded6/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 1913