Skip to content

1215 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
May 3, 1999

Property Information

Block62
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5B-46U-H
Dwellings46
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,484,000
46%
Improvement Value:$2,915,600
54%
Total Assessment$5,399,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$98,646+17.1%
2024$84,228+4.3%
2023$80,744+1.2%
2022$79,802+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,325,000
DeedBook 5433, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1920