Skip to content

712 13th StUnion City, NJ 07087

Built 1883

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Dec 27, 2012

Property Information

Block67
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,800
51%
Improvement Value:$307,500
49%
Total Assessment$627,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,643+16.6%
2024$9,989+4.3%
2023$9,575+1.2%
2022$9,464+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft2,232DeedBook 8888, Page 146Recorded1/7/2013

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft2,232DeedBook 6044, Page 185Recorded9/12/2002

Property Built

Built

Year Built: 1883