Skip to content

1306 Summit AveUnion City, NJ 07087

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block67
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-C-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
33%
Improvement Value:$603,700
67%
Total Assessment$902,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,754+17.4%
2024$13,423+4.1%
2023$12,894+1.2%
2022$12,748+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0