Skip to content

1413 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1977

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 16, 1995

Property Information

Block70
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-H-2AG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$359,700
39%
Improvement Value:$562,700
61%
Total Assessment$922,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,479-20.0%
2024$18,107+4.3%
2023$17,358+1.2%
2022$17,156+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977