Skip to content

311 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1968

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block13
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,469
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
40%
Improvement Value:$461,100
60%
Total Assessment$768,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,063-18.8%
2024$14,849+4.3%
2023$14,235+1.2%
2022$14,069+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968