Skip to content

1418 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block71
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,236
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,700
47%
Improvement Value:$359,800
53%
Total Assessment$675,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,566-19.1%
2024$13,061+4.3%
2023$12,521+1.2%
2022$12,375+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913