Skip to content

1401 West StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Feb 10, 2023

Property Information

Block71
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3F-3U-2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,374
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,700
47%
Improvement Value:$298,100
53%
Total Assessment$563,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,739+6.2%
2024$11,993+8.1%
2023$11,098+1.2%
2022$10,968+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,374DeedBook 9729, Page 287Recorded2/22/2023

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 9729, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1893