Skip to content

615 15th St(Unit C0101)Union City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 4, 2024

Property Information

Block71
Lot25
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningT
Sq Footage610
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
61%
Improvement Value:$98,600
39%
Total Assessment$256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,591-33.9%
2024$5,432+4.3%
2023$5,207+0.0%
2022$5,207
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft610DeedBook 9848, Page 276NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/17/2024

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 9280, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1908