Skip to content

615 15th St(Unit C0102)Union City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block71
Lot25
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningT
Sq Footage480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,400
61%
Improvement Value:$111,700
39%
Total Assessment$283,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,915-54.3%
2024$6,382+4.3%
2023$6,118+0.0%
2022$6,118
Property History

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft480DeedBook 9845, Page 832NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/4/2024

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 9408, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1908