Skip to content

1400 West StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$612,500
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block72
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-GAR-3PS
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
47%
Improvement Value:$370,900
53%
Total Assessment$698,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,932-18.2%
2024$13,358+0.5%
2023$13,293+17.5%
2022$11,317+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$612,500

From:

To:

Sq Ft2,290DeedBook 9483, Page 777NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 1903