Skip to content

514 Monastery PlUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jun 16, 2021

Property Information

Block109
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,300
41%
Improvement Value:$413,600
59%
Total Assessment$695,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,886-28.9%
2024$15,317+0.5%
2023$15,243+1.2%
2022$15,069+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 9608, Page 51Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft3,175DeedBook 8998, Page 423Recorded10/3/2014

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5925, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1893