Skip to content

317 16th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Dec 10, 2009

Property Information

Block75
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,334
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,700
44%
Improvement Value:$338,400
56%
Total Assessment$604,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,451-24.1%
2024$12,460+4.3%
2023$11,944+1.2%
2022$11,805-1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft3,334DeedBook 8706, Page 238Recorded12/22/2009

Property Sale

Sale
$503,000

From:

To:

Sq Ft3,334DeedBook 8022, Page 294Recorded10/11/2006

Property Sale

Sale
$306,800

From:

To:

Sq Ft3,334DeedBook 7566, Page 99Recorded5/26/2005

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 5695, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1898