Skip to content

2014 West StUnion City, NJ 07087

Built 1902

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block109
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,292
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,300
46%
Improvement Value:$346,400
54%
Total Assessment$643,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,069-17.3%
2024$12,170+4.3%
2023$11,667+1.2%
2022$11,531+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft3,292DeedBook 9126, Page 511NU CodeTitle correction (4)Recorded6/22/2016

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft3,292DeedBook 7782, Page 314Recorded1/13/2006

Property Built

Built

Year Built: 1902