Skip to content

1613 Summit AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block83
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3U-2COM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,104
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
27%
Improvement Value:$861,200
73%
Total Assessment$1,183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,507-16.9%
2024$27,069+218.5%
2023$8,500+1.2%
2022$8,403+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 8930, Page 399Recorded9/6/2013

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5922, Page 289