Skip to content

2009 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2004

Property Information

Block109
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,080
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
37%
Improvement Value:$490,500
63%
Total Assessment$778,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,588+14.8%
2024$11,840+4.1%
2023$11,373+1.2%
2022$11,244+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930