Skip to content

807 17th StUnion City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block83
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H-UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,758
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,500
48%
Improvement Value:$332,600
52%
Total Assessment$636,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,941-25.6%
2024$13,358+4.3%
2023$12,805+1.2%
2022$12,656+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923