Skip to content

1610 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1892

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block85
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,549
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,500
70%
Improvement Value:$163,000
30%
Total Assessment$552,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,760+15.3%
2024$11,933+4.3%
2023$11,439+1.2%
2022$11,306+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,549DeedBook 9638, Page 594NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1892