Skip to content

1315 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1898
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 29, 2005

Property Information

Block65
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-1U-C-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
47%
Improvement Value:$324,700
53%
Total Assessment$612,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,009-17.5%
2024$13,346+4.1%
2023$12,820+1.2%
2022$12,675+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898