Skip to content

210 Bergenline Ave(Unit C0009)Union City, NJ 07087

Built 1973

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Aug 2, 2002

Property Information

Block8
Lot18
QualifierC0009
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage553
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
58%
Improvement Value:$90,400
42%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,946-1.2%
2024$2,983+4.1%
2023$2,865+1.2%
2022$2,833+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000

From:

To:

Sq Ft553DeedBook 6055, Page 98Recorded10/2/2002

Property Built

Built

Year Built: 1973