Skip to content

210 Bergenline Ave(Unit C0012)Union City, NJ 07087

Built 1973

Last Sale Price
$47,500
Last Sale Date
Aug 2, 2002

Property Information

Block8
Lot18
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage550
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
58%
Improvement Value:$90,100
42%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,931-1.2%
2024$2,968+4.1%
2023$2,851+1.2%
2022$2,818+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$47,500

From:

To:

Sq Ft550DeedBook 6055, Page 92Recorded10/2/2002

Property Built

Built

Year Built: 1973