Skip to content

412 2nd StUnion City, NJ 07087

Built 2001

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 6, 1997

Property Information

Block8
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,000
35%
Improvement Value:$535,300
65%
Total Assessment$822,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,918+7.5%
2024$12,022+4.3%
2023$11,525+1.2%
2022$11,390+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5090, Page 221